Online Επισκεπτες
Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους
Δειτε μας στο Facebook

Με αφορμή την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, ο Διευθυντής και ο Σύλλογος διδασκόντων καθηγητών του Γενικού Λυκείου Άμφισσας συγχαίρουν τους μαθητές και τις οικογένειές τους. Με αίσθηση υπερηφάνειας, τους εύχονται υγεία και καλή σταδιοδρομία.

Επαμεινώνδας Μακρυγιάννης

Στατιστικά στοιχεία από τις επιδόσεις των μαθητών μας στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις 2015 σε σχέση με τα πανελλαδικά στατιστικά.

Γενικός Βαθμός Πρόσβασης

ΓΕΛ Άμφισσας

Πανελλαδικά στατιστικά

Πάνω από 10,1

Πάνω από 12,1

Πάνω από 14,1

Πάνω από 16,1

Πάνω από 18,1

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος διδασκόντων καθηγητών του σχολείου μας, συγχαίρει τους μαθητές για την προσπάθεια που κατέβαλαν στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις και τους εύχεται καλή σταδιοδρομία

Ο Δ/ντής και ο σύλλογος καθηγητών του Γενικού Λυκείου Άμφισσας εκφράζουν τη βαθιά θλίψη τους για τον πρόωρο και άδικο χαμό του εκλεκτού συναδέλφου και λογοτέχνη Δημήτρη Αρμάου.

Η είδηση του θανάτου του βύθισε όλους μας σε βαρύ πένθος για την απώλεια ενός ανθρώπου που διακρινόταν για το ήθος του, την επιστημονική του κατάρτιση και την πολυσχιδή του προσφορά στο χώρο των γραμμάτων.

Ο Δ/ντής και ο σύλλογος των καθηγητών του σχολείου μας εκφράζουν  επίσης τη συμπαράστασή τους στην οικογένεια του εκλιπόντος και αντί στεφάνου αποφασίζουν να κάνουν προσφορά υπέρ της Δημοτικής Βιβλιοθήκης  Άμφισσας   και να αναρτήσουν το παρόν ψήφισμα στα τοπικά ΜΜΕ και στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 18/12/2014 ημερίδα με θέμα  ?Ημέρα σταδιοδρομίας ? Επαγγέλματα του τόπου μας? για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη φύση των επαγγελμάτων και τις προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης.
Η εκδήλωση διοργανώθηκε σε συνεργασία με την κ. Ασημίνα Αθανασίου υπεύθυνη ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Φωκίδας.

Ομιλητές ήταν:

• Αναγνωστόπουλος Νικόλαος : Δικηγόρος
  • Αθανασίου Ελευθερία: Ανακρίτρια
  • Δερβένης Αναστάσιος : Γεωπόνος
  • Δημητρίου Χρήστος : Δάσκαλος, Δ/ντής Α/θμιας Εκπ/σης
  • Ζωγράφος Γεώργιος : Μηχανολόγος
  • Ιωάννου Ιωάννης: Αστυνομικός Τμήματος Ασφάλειας
  • Καλαντζάκου Γεωργία :Ψυχολόγος
  • Καλλίχορος Ιωάννης :Ηλεκτρολόγος- Μηχανολόγος
  • Κυραντζής Ευάγγελος : Μηχανικός Αυτοκινήτων
  • Λάιος Νικόλαος :Κοινωνικός Ανθρωπολόγος
  • Παναγιωτοπούλου Αργυρώ : Οδοντίατρος
  • Παπανδρέου Ειρήνη :Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός
  • Παππάς Αχιλλέας : Οικονομολόγος
  • Σκαρλή Παναγιώτα : Ανθρωπιστικός Επιστήμονας-Δημοσιογράφος- Μουσικολόγος
  • Φουσέκης Νικόλαος : Γυμναστής Προπονητής

Στα πλαίσια των σχολικών αγώνων που διοργανώθηκαν στο Ν. Φωκίδας, το ΓΕΛ Άμφισσας, οι ομάδες καλαθοσφαίρισης και ποδοσφαίρου των αγοριών προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο, αφού στέφθηκαν πρωταθλητές Ν. Φωκίδας.

Επίσης, στον αγώνα ανώμαλου δρόμου πρώτευσαν οι μαθητές μας:

Μπούζαρη Βιργινία 1η

Φουσέκη Μαρία 2η

Αποστόλου Μελίνα 3η

Ο Δ/ντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρει όλους τους μαθητές για τη συμμετοχή τους και τη διάκρισή τους, καθώς επίσης και τον υπεύθυνο καθηγητή κ. Αθανάσιο Ζαργάνη.

Την Πέμπτη 13-11-2014 με πρωτοβουλία του Κέντρου Πρόληψης Ν. Φωκίδας «Διαδρομή» και σε συνεργασία με το Διευθυντή του σχολείου κ. Επ. Μακρυγιάννη ξεκίνησε μια σειρά συναντήσεων με τον κ. Ν. Λάιο εκ μέρους του Κέντρου. Πιο συγκεκριμένα ο κ. Λάιος επισκέφθηκε το σχολείο και μίλησε σε μαθητές για το αλκοόλ και γενικά τις εξαρτησιογόνες ουσίες στα πλαίσια της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης τους. Οι συναντήσεις γίνονται κατά τμήματα και σε κάθε τμήμα αφιερώνονται 2 ώρες από το διδακτικό ωράριο.
Η δράση αυτή θα συνεχιστεί σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους προκειμένου να ενημερωθούν όλοι οι μαθητές.

Τη Δευτέρα 10-11-2014 την 7η ώρα του διδακτικού ωραρίου έγινε ενημέρωση για το μάθημα της ερευνητικής εργασίας από την κ. Ευθαλία Παπαδάκη, Σύμβουλο Φιλολόγων Φωκίδας και υπεύθυνη Παιδαγωγικής καθοδήγησης. Την ενημέρωση παρακολούθησαν συνάδελφοι και από άλλα σχολεία της Άμφισσας.

Την Παρασκευή 7-112014 πραγματοποιήθηκε τις 2 τελευταίες ώρες του διδακτικού ωραρίου ενημέρωση των μαθητών της Β΄ τάξης για τους θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης από την κ. Κλημεντίνη Διακομανώλη. Η όλη εκδήλωση έγινε στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος «back to school». Η Κ. Διακομανώλη ενημέρωσε τους μαθητές για τις προοπτικές της Ευρωπαϊκής Ένωσης σχετικά με τα ευρωπαϊκά προγράμματα ( πχ Erasmus ) και ακλούθησε συζήτηση με τους μαθητές.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Φωκίδας κ. Ιωάννης Αλωνάρης, ο υπεύθυνος Εκπαιδευτικών θεμάτων κ. Ι. Καλλίχορος, η υπεύθυνη Τεχνικής Εκπαίδευσης κ. Π. Κοτσάμπαση, η υπεύθυνη του γραφείου Φυσικής Αγωγής κ. Στ. Πάλλα, η υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ κ. Ασ. Αθανασίου και Διευθυντές των σχολικών μονάδων.

Την Παρασκευή 24-10-2014, παγκόσμια ημέρα διατροφής αφιερώθηκε η 5η ώρα του διδακτικού ωραρίου για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών υπέρ της υγιεινής διατροφής και κατά της παχυσαρκίας. Προβλήθηκαν μικρά video, διαβάστηκαν επιστημονικά κείμενα και ακολούθησε συζήτηση.

Την Τέταρτη 22-10-2014  έγινε η καθιερωμένη συνάντηση με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών. Στην εκδήλωση ο Διευθυντής κ. Επ. Μακρυγιάννης ενημέρωσε τους γονείς των μαθητών της Γ΄ τάξης για θέματα που αφορούν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις και στη συνέχεια παρουσίασε διεξοδικά και εμπεριστατώμενα το Νέο Λύκειο, επιλύοντας απορίες των γονέων που τα παιδιά τους φοιτούν στην Α΄ και Β΄ Λυκείου.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και απηύθυνε χαιρετισμό η κ. Α. Αθανασίου, υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ  Ν. Φωκίδας.

<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 Επόμενο > Τέλος >>

Σελίδα 1 από 2