Την Παρασκευή 7-112014 πραγματοποιήθηκε τις 2 τελευταίες ώρες του διδακτικού ωραρίου ενημέρωση των μαθητών της Β΄ τάξης για τους θεσμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης από την κ. Κλημεντίνη Διακομανώλη. Η όλη εκδήλωση έγινε στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος «back to school». Η Κ. Διακομανώλη ενημέρωσε τους μαθητές για τις προοπτικές της Ευρωπαϊκής Ένωσης σχετικά με τα ευρωπαϊκά προγράμματα ( πχ Erasmus ) και ακλούθησε συζήτηση με τους μαθητές.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Φωκίδας κ. Ιωάννης Αλωνάρης, ο υπεύθυνος Εκπαιδευτικών θεμάτων κ. Ι. Καλλίχορος, η υπεύθυνη Τεχνικής Εκπαίδευσης κ. Π. Κοτσάμπαση, η υπεύθυνη του γραφείου Φυσικής Αγωγής κ. Στ. Πάλλα, η υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ κ. Ασ. Αθανασίου και Διευθυντές των σχολικών μονάδων.