Όπως κάθε χρονιά, έτσι και φέτος οι καθηγητές μας σχεδιάζουν και υλοποιούν εξωδιδακτικά προγράμματα που παρακινούν και ενεργοποιούν τους μαθητές σε θέματα που τους ενδιαφέρουν. Φέτος εγκρίθηκαν και ήδη υλοποιούνται 6 σχολικές δραστηριότητες και η συμμετοχή των παιδιών είναι δυναμική.

1. Ελιά το δώρο των θεών στη Φωκική γη, Αθηνά Μυταρά, Σπύρος Πανταζής, Αρετή Ζησίμου

2. Διαβίωση στη φύση, Σπύρος Πανταζής, Νίκος Δρίβας

3. Θεατρική παράσταση "Παπαφλέσσας", Γεωργία Μπόκα, Βασιλική Τραχανά, Στέργιος Φαρόπουλος, Ανδρέας Ζμπήτας (σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Άμφισσας)

4. Όταν η πατρίδα μένει πίσω, Ηλιάνα Κουκούλη